פרשת ויצא

נשלח 23 בנוב׳ 2012, 1:21 על ידי avi mendelson   [ עודכן 23 בנוב׳ 2012, 1:23 ]
שלום לכולם!

 

אני מבקש להדגיש שכדי לפתור את החידות, צריך, ברוב המקרים, סיוע של אחד ההורים, כיוון שרוב התשובות דורשות הכוונה וסיוע. הורה שמבקש רמז נוסף מוזמן להתקשר!

 

והנה חידות השבוע לפרשת ויצא:

 

1. תבקשו מאחד ההורים להראות לכם איך כל פרשת ויצא נראית בתיקון סופרים (כלומר בספר תורה). האם שמתם לב שכל הפרשה, מההתחלה ועד הסוף

 היא "מקשה אחת" של מלים, ללא "רווחים", כלומר ללא פרשיות פתוחות או סתומות? (תבקשו הסבר מההורים אם צריך). עכשיו, תסתכלו בפירושו של חזקוני על הפסוק הראשון בפרשת ויצא, הוא מקשר בין מבנה הפרשה בספר התורה למה שמסופר בתחילת הפרשה. ולמיטיבי הלכת: ישנה עוד פרשה בספר בראשית שגם היא כתובה בתורה כ"מקשה אחת", ללא "רווחים". איזו פרשה? רמז: מדובר באחת הפרשיות שלאחר פרשת ויצא.

 

2. בפרק לא פסוק מג לבן אומר ליעקב: "הבנות בנותי והבנים בני והצאן צאני וכל אשר אתה רואה לי הוא". איזה מדרש מתוך ההגדה של פסח נרמז בפסוק זה. רמז: במה שונה כוונת לבן מכוונת מפרעה?

 

3. מתוך 12 הילדים (כולל בת אחת) הנולדים ליעקב בין פרק כט פסוק לב לבין פרק ל פסוק כה, רק בן אחד מקבל את שמו מאביו (מיעקב). כל האחרים מקבלים את שמם מלאה או מרחל. איך יודעים מתוך הכתוב בתורה שאכן כך היה, ואיזה ילד מקבל את שמו ישירות מיעקב? רמז: תתחילו מראובן.

 

4. בפרק כט מופיעה המילה באה פעם אחת בפסוק ו ופעם נוספת בפסוק ט. אבל בפסוק ו המילה "באה" היא בזמן הווה, ובפסוק ט היא בזמן עבר! לא מאמינים? תסתכלו ברשי בפסוק ו כדי לקבל הסבר! האם בשני המקרים מבטאים (אומרים) את המילה באופן זהה? התשובה היא "לא"- איזה אות במילה באה מדגישים כשקוראים את המילה? בפסוק ו מדגישים את האות א (מלרע) ובפסוק ט מדגישים את האות ב (מלעל). למיטיבי הלכת: במגילת אסתר, פרק ב פסוקים יג ו-יד מופיעה שוב המילה באה פעמיים, פעם בהווה ופעם בעבר! תחפשו ותראו.

 

מצפה לקבל תגובות ותשובות!

Comments