פרשת ויחי

נשלח 27 בדצמ׳ 2012, 0:02 על ידי avi mendelson   [ עודכן 30 בדצמ׳ 2012, 0:39 ]

השבוע הכנתי מספר שאלות/חידות קצרות שכולן מתייחסות לברכות של יעקב אבינו לבניו או לבני בניו...בהצלחה לכולם, אשמח לקבל מכם משוב (הערות והארות).

 

 

והנה חידה של הרגע האחרון: בפרק מח פסוק ו כתוב:

וּמוֹלַדְתְּךָ אֲשֶׁר-הוֹלַדְתָּ אַחֲרֵיהֶם, לְךָ יִהְיוּ; עַל שֵׁם אֲחֵיהֶם יִקָּרְאוּ, בְּנַחֲלָתָם.

 

מה פירוש המלה "ומולדתך"??? האם הכוונה לבנים נוספים של יוסף? שכבר נולדו לושיוולדו לו בעתיד? האם יש מובן אחר?

 

מכיוון שזו חידה של "הרגע האחרון", הנה תשובה שמצאתי המתמצת יפה את התשובות האפשריות:

 

רש"י סייג את הדברים וכתב "אם תוליד עוד". אך פרוש זה קשה במקצת, מדוע יעקב נקט לשון עבר כאילו יוסף כבר הוליד אותם. הרשב"ם סייג זאת ואמר "בניך או בני בניך", וספורנו כתב שכוונת יעקב היא לבני בניך הנקראים מולדתך. אולם אבן עזרא דחה פירוש כזה. אבן עזרא ורד"ק ואלשיך הקדוש אמרו, שנולדו ליוסף בנים שהכתוב לא סיפר עליהם!!! אך פירוש זה קשה, מדוע יוסף לא הביא גם את הילדים הקטנים האלו להתברך מיעקב לפני מותו.

 

חומר למחשבה, שבת שלום לכולם!

 

1. לכאורה, הראשון שקבל ברכה היה .........!  ראו פרק מח פסוק טו. מפתיע, נכון? מי שיכול, שיעיין ב"תורת חיים" במפרשים, ובמיוחד ברשב"מ כדי להבין יותר.

 

2. ולמי (מדובר בשני אחיםיעקב התכוון בברכה בפסוק הבא (פרק מח פסוק טז)? איזו ברכה הם קבלו? ומה הקשר עם הפסוק בהתחלת ספר בראשית, פרק א פסוק כח?

 

3. מבין ילדיו של יעקב, איזה זוג אחים קבלו ברכה אחת? למה יעקב צירף אותם יחד? האם הנימה של ברכה זו טובה או שלילית? למיטיבי לכת: איך בה לידי ביטוי בשני שבטים אלו את מה שאמר יעקב "אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל"?

 

4. בהקדמה לברכות בפרק מט פסוקים א ו-ב, יש מספר לשונות "הפוכים" שהתורה מביאה, וכמובן שזה "לא סתם ככה". למשל "האספו-הקבצו", וגם "יעקב-ישראל". תשוחחו על כך עם אבא ואמא ותנסו להבין למה התורה משתמשת בלשונות אלו במקומות המסויימים בפסוקים אלו.

 

5. בברכות של אחדים מן האחים יעקב אבינו מזכיר שם של "חיה". למשל "אריה" (פעמיים! וכן חיה אחרת) בברכה של יהודה. אצל איזה אחים אחרים מציין יעקב שם של חיה?

 

6. ישנם מעט ברכות שבהם יעקב משתמש בגוף ראשון- דוגמא למשל אצל ראובן בה כתוב "ראובן בכורי אתה...". איזה אחים יעקב מברך בגוף ראשון? שאלה למיטיבי לכתפרק מט פסוק יח מדבר בגוף ראשון, זהו פסוק מאוד מאוד קצר אך לא ברור אם זו ברכה לגד או לדן! תנסו לברר.

 

7. מי מבין האחים קבל את הברכה הארוכה ביותר? רמז: תתחילו מהסוף. ומי קבל ברכה קצרה?

 

8. בפרק מט פסוק א, יעקב אומר שהוא עומד להגיד לכולם מה יקרה להם "באחרית הימים". האם זה מה שיעקב באמת מוסר להם בהמשך? ישנם פירושים שתומכים בכך, למשל אצל יהודה וכן בברכה לדן. מה יעקב צופה בעתיד לשני שבטים אלו?

 

ונסיים הפעם בברכת חזק חזק ונתחזק!

Comments