חידות לפרשת מקץ וחנוכה

נשלח 12 בדצמ׳ 2012, 2:25 על ידי avi mendelson
שלום לכולם!

 

אני מבקש להדגיש שכדי לפתור את החידות, צריך, ברוב המקרים, סיוע של אחד ההורים כיוון שרוב התשובות דורשות הכוונה וסיוע. הורה שמבקש רמז נוסף מוזמן להתקשר! הפעם, הפתעה בשאלה מספר 3!

 

 

1. כידוע, חכמינו ורבני כל הדורות ניסו ואף התאמצו למצוא קשר בין פרשיות סמוכות או בין אירועים שונים המתרחשים "יחד", כמו למשל חנוכה ופרשת מקץ, שכמעט בכל שנה "נופל" במהלך החג. לדוגמא, חכמינו גילו שראשי התיבות של המילה השלישית בפרשת מקץ מרמזת על הלכה מסויימת בחנוכה! מ

- כיוון שזו שאלה קשה, להלן הפתרון:

- כתוב "ויהי מקץ שנתיים ימים...", המילה "שנתיים" מרמזת להלכה "שמאל נר תדליק ימין מזוזה". כלומר, כדי שפתח ביתו של אדם יהיה מוקף במצוות, עליו להדליק את החנוכיה בצד שמאל, כיוון שבצד ימין ישנו מזוזה!

הרעיון שעומד מאחורי הלכות אלו הקשור לחנוכה הוא ההגנה מפני ההתייוונות והשפעות שליליות מבחוץ על ידי ביצור "הבית היהודי" במצוות!

 

 

2. בהמשך לכתוב למעלה, חכמים ניסו גם למצוא את ההבדל בין דברים שלכאורה דומים. למשל:

-        כמה חגים אנחנו חוגגים במשך השנה שהם מדרבנן, כלומר לא כתובים בתורה? התשובה: שנים.

-        ומה הם החגים האלו? התשובהחנוכה ופורים!

-        ומה ההבדל בין שני החגים האלו? רמז: "סוג" הנס שקרה בשני החגים מאוד שונה.

-        ושאלה אחרונה, הקשורה לתשובה לשאלה הקודמת- איך סוג הנס בחנוכה ובפורים קשור ל"צעצוע" הקשור לכל אחד מהחגים- סביבון לחנוכה ורעשן לפוריםרמז: אדם מסובב את הסביבון מלמעלה ואת הרעשן מלמטה!

 

 

3. חג החנוכה, כידוע, קשור ליוונים. ישנו קשר נוסף ליוונים שיחול בשבוע הבא, שאנחנו לא "חוגגים" אותו היום אבל לפני שנים רבות יהודים נהגו לצום באותו היום כזכר למשהו שקשור ליוונים?

-        במה מדובר?

-        רמז: "בראשית ברא אלקים" או "אלקים ברא בראשית"?

-        רמז נוסף: התאריך המדוייק של הזכרת האירוע חל בדיוק יום אחד לפני...יום ההולדת של אברהם אורי...וזאת ההזדמנות לאחל לאוריקוש יום הולדת שמח ומזל טוב לרגל בר המצווה!

-        רמז אחרון בהחלט: התאריך של האירוע המדובר חל יומיים לפני "צום העשירי"!

 

 

4. למה לדעתכם קבל פרעה את פירוש יוסף לחלומות ולא את הפרשנות של החרטומים שלו? ולמה פרעה אמר (פרק מא פסוק לזשיוסף צדק בפירוש שלו מיד אחרי שיוסף פירש את החלום והרבה לפני שבע שנות השובע? איך זה שפרעה "הרגיש בבטן" שיוסף צודק בפירושו?

           

-        התשובה לשאלות טמונה במעקב אחרי המילה "חלום" (והטעיותיו) בסיפור של פרעה בפסוקים: ח, טו, יש, כב ובסיפור של יוסף בפסוקים כה, כו, לב.

-        פסוק המפתח הוא פרק מא פסוק חרמז: מה ההבדל בין המלים חלומו ו-אותם? האם חלום אחד או יותר?

-        האם העובדה שפרעה התעורר(!) בסוף פסוק ד (בין שני החלומות) משנה את דעתכם? האם זה גרם לחרטומים לחשוב שמדובר בשני חלומות?

Comments