חידות לפרשת השבוע- פרשת תרומה‎

נשלח 13 בפבר׳ 2013, 23:04 על ידי avi mendelson

שלום לכולם!

 

"משנכנס אדר... ממשיכים בשמחה!"

 

בשבת זו אנחנו ממשיכים לחגוג ימי הולדת ועוד מעט גם שני ימי נישואין...

חידות השבוע תעמודנה בסימן "מלים קצרות אך משמעותיות"! מה הסיבה? תיכף תבינובואו ונתחיל עם חידות השבוע:

 

1. הרבה פעמים כשאנחנו קוראים ספר או, להבדיל, בתורה, אנחנו נוטים "לבלוע" מלים, לרוב מלים קצרות, שלדעתינו אינן חשובות. מילים כגון "אם" או "כה" או "זה" או אפילו המילה "את". אך כידוע לכולנו, בתורה כל מילה, ואפילו כל אות מאוד משמעותית!

א. חידה: להבדיל המון הבדלות, אם במחשב תקישו כתובת אינטרנט ותשמיטו (תשכחו להקיש) אפילו אות או סימן אחת: מה תקבלו? מכאן אנחנו לומדים ש...מה?

ב. בתורה כידוע ישנן מלים קצרות שהן מאוד משמעותיות. דוגמא ראשונה מפרשתינוחידה: אותה המילה מופיעה בפרק כה הן בפסוק ב והן בפסוק חאיזו מילה?

ג. חידה: למה מילה זו כל כך חשובה? מה התורה רוצה להדגיש בחזרה על מילה זו ובשימוש ב"גוף ראשון יחיד" בפרק זה: "תרומתי" בפסוק ב, "ושכנתי" בפסוק ח, "ונועדתי" וגם "ודברתי" בפסוק כב?

 

 

2. בעשרת הדברות כתוב "כבד את אביך ואת אמך".

א. חידה קלה: נראה שהחזרה על המילה "אתמיותרת, אפשר היה לכתוב "כבד את אביך ואמך". מה ההסבר "שכולנו יודעים אותו" לשימוש החוזר במילה "את"?

ב. אפשר להסביר את התופעה בדרך נוספת, "פשטנית" יותר. תסתכלו בספר שמות פרק כח פסוק ה, בכל פרק כט וכן בפרק ל ובמיוחד בפסוקים כז ו-כחאל תספרו את כל המופעים של "את" אבל...מה מוסיפה, לדעתכם, החזרה, פעם אחר פעם אחר פעם, לפני השם של כל אחד מהכלים, המילה "את"? 
ההצעה שלי לתופעה זו מתבטאת במילה אחת בלבדייחודהאם אתם מסכימים להצעתי? האם ההצעה שלי ("ייחוד") מתאימה גם לפסוק "כבד את אביך ואת אמך"?

 

 

3. בשבת שעברה קראנו את "פרשת שקלים". הקריאה לפרשת שקלים מתחילה בתחילת פרשת "כי תשא", שם ישנם שני פסוקים המתחילים במילה קצרה בת 2 אותיות, האחת "כי" והשניה "זה".

א. המילה "כי" בפסוק "כי תשא את ראש בני ישראל" מתפרש במובן "כאשר". האם פירוש זה דומה לפירוש "כי" בפסוק בתחילת פרשת בראשית "וירא אלקים כי טוב"? ומי עם "כי עם קשי ערף אתה"?לסיכום: למילה הקצרה "כי" ישנם פירושים רבים, הרבה יותר ממה שהבאתי כאן. להרחבה בנושא זה יש לעיין בספר שנקרא "קונקורדנציה", ומי שרוצה מוזמן לשבת איתי בפעם הבאה שאנחנו נפגשיםואראה לכם דברים מאוד מעניינים בנושא זה מתוך ה"קונקורדנציה".  

ב. המילה "זה" בפסוק "זה יתנו כל העובר על הפקודים" מתפרש ברש"י כ...מה בדיוקרמזרש"י מפרש את המילה "הזהבשמות יב פסוק ב באותו האופן!

 

 

4. בשבוע שעבר, "פרשת משפטים", נתקלנו במילה קצרה נוספת, "אם". פירושו של מילה זו כמעט תמיד הוא "אילו", משהו כמו “if” באנגלית אלא ש...

א. ראו ברש"י בשמות כב פסוק כדרש"י מאוד מעניין ומחכים המצביע על "יוצאים מל הכלל" לפירוש הרגיל של "אם", ולמעשה בא לצוות עלינו לעזור לזולת.

ב. הפסוק מיד לאחר מכן, כלומר פסוק כה, גם מתחיל במילה "אם" אלא במובן הרגיל שהוא..."אילו". כפי שאמרנו, זה המובן השכיח של המילה "אם".

 

ויש עוד הרבה שאפשר ללמוד על מלים קצרות אך משמעותיות!

 

 

5. ועכשיו למיטיבי הלכת: ישנו טעם אחד מטעמי המקרא שקשור קשר הדוק למלים קצרות. כלומר, טעם זה מופיע אך ורק במלים עם 2, ולכל היותר 3, אותיות ומטרתו להדגיש באופן מיוחד וחריג מילה מסויימת (כמעט ב"צעקה", כמו השימוש בצבע אדום במייל זה!).

א. באיזה טעם מדובר?

ב. למי שמעוניין, ארחיב בעל פה כשניפגשאבל, כדי שבכל זאת יהיה מעניין, להלן דוגמאות של הופעות הטעם הזה:

בפרשיות בר המצווה של בניה ואברהם אורי – פרשת ויגש פרק מד פסוק לג – "פן אראה ברע אשר ימצא את אבי"

אוריהשבת חול המועד סוכות שמו פרק לד פסוק יח- "כי בחודש האביב יצאת ממצרים"

(ושוב, המילה בעל הטעם המיוחד צבוע באדום!):

 

 

 

ולקינוח:

א. ישנו רצף של 5 מלים שכל אחת מיהם בת 2 אותיות בלבד? איפה זה מופיערמז: קראנו את הפרשה לפני 3 שבועות בלבד. רמז נוסףתתחיל מסוף אותה הפרשה.

ב. ישנו רצף של 5 מלים בת 2-2-3-2-2 אותיותאיפה זה מופיערמז: בשלישית מתוך עשר בספר הרביעי. רמז נוסףתתחיל מהסוף.

 

 

ולקינוח נוסף ובסימן "ונהפוך הוא":

א. איזו מילה היא הכי ארוכה בתנ"ךרמז: קשור לחודש אדררמז נוסף: קשור לפורים.

ב. איזו מילה היא הכי ארוכה בסידורים (נניח "רינת ישראל")? רמז: מופיעה לקראת סוף הסידוררמז נוסף: קשור לשלוש רגליםרמז אחרון בהחלטלא מילה בעברית.

 

 

 

מצפה לקבל תגובות ותשובות!

Comments