המיקרוקוסמוס המשפחתי

נשלח 1 ביוני 2011, 1:41 על ידי אבי מנדלסון מזכירות
אסתר הורגן

www.eshethayil.co.cc

עבור הפילוסופים היוונים, קריירה פוליטית היא בחירת החיים המובחרת עבור האיש החופשי. על פי אפלטון, זהו הכבוד הגדול ביותר והחובה העיקרית של תושב העיר, השיא של חיים על פי הפילוסופיה. הוא מוסיף כי חיי המשפחה הם מכשול להתפתחות האישית והאינטלקטואלית של האדם. כך נהגו שמי שנושא בעול חברתי או בהנהגת הציבור פתור מכך. רק האזרח הפשוט חייב להקים משפחה, תפקיד נחות בסולם הערכים היווני.

היהדות נותנת לנו מבט שונה לגמרי. חיי הנישואים הם מיקרוקוסמוס של התנהלות האדם בעולם. הם האמצעי, בית הספר הטוב ביותר ללימוד חוקי האנושות, האנושיות, המנהלים את היחסים בין אדם לחברו ובן האדם ליוצרו. מעבר לכך, כל זוג המצליח להגיע לידי שלום בית מחזק את שכינת ה' בעולמו ומקדם את שלום העולם. בניגוד לגישה האפלטונית, התא המשפחתי והזוג בפרט הם המפתח להבנת דרך ניהול העולם הזה ועל ידי כך לנהל את העולם בצורה טובה ויעילה יותר. אי אפשר להנהיג את העולם אם לא מגיעים להנהגה עצמית, מבלי להכיר ולנהל את רגשותינו, חוסר הסבלנות שלנו, הגאווה, הקנאה, הכעס, העצב, הפחדים וכו'.  הרמוניה במיקרוקוסמוס המשפחתי משפיע כמו כלים שלובים על זו של מקרוקוסמוס הבריאה. זהו ביטוי של אחדות ד'.

החסידות מלמדת אותנו כי עיקר האדם אינו יכולתו האינטלקטואלית כי אם יופי רגשותיו המתוקנים. ההצלחה האמיתית היא פרי של עבודה עצמית, מיגעת לעיתים, על ה'אני', על המהות העצמית של האדם.

ההבנה והביטוי של הרגשות הם יסוד למימוש עצמי, ולמימוש הזוגיות שלנו. זה מה שנותר  לתקן בזמני משבר. בנוסף, יש צורך ליצור זמן איכות, זמנים של עונג ושל שמחה משותפת, למצוא את הפעילויות המהנות את שני בני הזוג.  השיחה היא הכרחית, שיחה הבאה מן הלב, מן הרגש.

השמחה בזוגיות איננה פרי של המקרה או המזל אלה תוצאה של מחשבה, החלטה ועבודה עצמית ומשותפת. לא מחכים לה, מזמינים אותה! היא אורחת של כבוד. אם נתייחס אליה בהתאם, היא תשוב ותבקר בביתנו.השמחה שוכנת בנו כאשר יופי רגשות הלב מתבטא. השמחה מתמדת בנו כשהיא פרי עמלנו על עצמנו.

כשהלב כואב, למילים יש בושם של מכאוב. בצורה לא מודעת, בן הזוג ירגיש אשמה, האשמות והצדקות הדדיות יתפסו את מקומו של הדו שיח. לפעמים רגעי הדיאלוג נשארים שטחיים ועקרים, מחשש שהתבטאות תפגע או תעורר כעס אצל בן הזוג. האושר בזוג הוא אומנות וצריך ללמוד לנהל אותו.

לזוגיות יש ערך מעבר לבני הזוג עצמו, כי זוגיות מתוקנת מקדמת את הטוב בחברה. בעזרת הקשר הזוגי ניתן באופן אופטימאלי להבין וליישם את המושגים של "נתינה וקבלה" של "להשפיע  ולהיות מושפע"  שהוא רעיון בסיסי בתורת הקבלה. זוגיות מתוקנת מקדמת את התהליך המכונה "ייחוד קודשא בריך הוא ושכינתיה" .

 

Comments